Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
28 Ekim 2011 - 02:46

Omuz sorunu olan hastalara akut dönemlerin dışında olan her zamanda egzersiz yapmaları önerilir. Egzersiz yapmanın amaçları aşağıdaki gibidir.

1- Omuz eklem hareket açıklığını muhafaza etmek daha iyisi bunu artırmak
2- Omuz kaslarının elastikiyetini, dayanıklılığını ve gücünü artırmak
3- Omuz eklemini günlük yaşam koşullarına alıştırmak
4- Omuz sorun meydana çıkarma olanağı olmasına rağmen mecburen yapılan bir mesleğin sürdürülebilmesini sağlamak


     Egzersiz yapma gücü olmayan veya hareketi tamamlayamayan hastalarda bu hareketin başka biri tarafından yapılmasına "pasif egzersiz" denilir.  Kişi yardım almadan kendi başına yapabiliyorsa buna "aktif egzersiz" adı verilir. İkisi arasındaki durumlarda ise yapılan "aktif yardımlı egzersizler" dir.
     Egzersiz yaparken kişinin olabildiğince rahat ve gevşek konumda olması gerekir. Mesela kolunu hareket ettirmesine mani olan giysileri çıkarması uygun olacaktır. Egzersiz sırasında bazı durumlarda yardımcı rehabilitasyon araçları kullanılabilir.

   
 Bunlar omuz çarkı, tırmanma merdiveni veya makaralı gereçlerdir. Çark kullanımında çember kapasitesi gittikçe artırılarak omuzun hareket kapasitesi artırılmaya çalışılır. Kuşkusuz bu esnada omuz hareketleri kısıtlı olan hastalar bu hareketleri yapmada zorlanabilir. Hiç zorlama yapılmaması ne kadar yanlış ise aşırı zorlamaya çalışmak da o denli zararlıdır.
     Tırmanmalarda her gün 1 parmak daha kolu yükseltmeye azim gösterilmesi başarıya adım adım yaklaşmayı sağlar. Bu gibi araçları kullanırken omuz kaslarına karşıt güç verecek ağırlıklara karşı çabalanması adale gücünün artmasında önemli katkılar sunmaktadır.


   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © omuzum.com Tasarım : bayburt.net