Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
28 Ekim 2011 - 02:42

Omuz bölgesine boyundan veya iç organlardan kaynaklanan çeşitli sorunlar yansıyabilir.

Kalpten veya karın içinden yansıyan omuz ağrıları:  Kalp, göğüs kafesindeki komşuluk ilişkisi nedeniyle omuza doğru yansıyan ağrılara neden olabilmektedir. Bunun en dramatik örneği akciğer kubbesi üzerine oturan “ Pancoast Tümörü “ denilen bir kanser çeşididir. Bu yüzden omuz ağrılarında akciğer filminin çekilmesi hiçbir zaman unutulmamalıdır. Ayrıca omuz eklemi ve çevresindeki kemik, kas ve bağlara ait tümörler veya başka bir organdan metastaz yoluyla yayılan kanserler gözden uzak tutulmamalıdır.

Boyun fıtıkları: Boyunda bulunan fıtık veya diğer bazı boyun sorunları sinir köklerine bası yaparak ağrının omuza doğru yayılmasını sağlayabilirler. Burada omuzda yansıyan bir ağrı olmakla beraber omuzda hareketlerde herhangi bir kısıtlanmanın olmaması nedeniyle kolayca ayırıcı teşhis yapılabilir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi “boyunagrisi.com" isimli internet sitesinden alınabilir.  

Torasik Çıkış Sendromu (TOS): Kola doğru yayılan sinirlerin oluşturduğu sinir demetleri, köprücük altı atar ve toplar damarları göğüs kafesinden çıktığı olukta çeşitli nedenlerle sıkışmalarla karşı karşıya kalabilir. Köprücük kemiği, 7.boyun omurgası yan çıkıntısı, 1 kaburga, skalenus antikus isimli bir kasın oluşturduğu bölgede bazen bir fibröz bantın gelişmesi sonucu“ Torasik çıkış sendromu “ adı verilen bir tablo ortaya çıkabilir.
Omuzlarda ve kolda ağrı, ellerde bazen uyuşma ve hareket kusurları ortaya çıkabilir. Kollarda yorulma özellikle yukarıda çalışma sırasında çok belirgindir ve hasta böyle bir çalışmayı hiçbir şekilde gerçekleştiremez. Göğüs kafesinden çıkışta damar, sinir veya adelenin sıkışmasına ait birbirinden farklı çeşitli yakınmalar görülebilir.


Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © omuzum.com Tasarım : bayburt.net