Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy
28 Ekim 2011 - 02:39

Subakromiyal bursit; omuz ekleminde bulunan bir keseciğin iltihaplanarak omuzda sıkışmaya yol açan ağrılı bir tablodur.

"Bursa" adı verilen bu kesecikler eklemi dış darbelere karşı koruyucu yastıkçık olarak işlev yapmaktadırlar. Bazen çevresindeki tendonların sorunları kendisine yansıdığında sorunun bir parçası olabilirler. Bazen de dışarıdan gelen bir travma nedeniyle içinde sıvı artar, olağan eklem iltihabı bulguları ortaya çıkar. 
Omuzda şişlik, sıcaklık, kızarıklık, ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişir. Omuz döndürücü kılıf tendon hastalıklarıyla karışabilir. Bu durumda hasta aktif olarak kolunu yana doğru kaldırmaz. Fakat pasif olarak yani hekim tarafından kolu yana doğru ağrısız olarak kolayca kaldırılabilmesi oldukça tipiktir. Bursanın iltihaplanmasının akut dönemi hastada şiddetli ağrı vehareket kısıtlılığı vardır. 
İşte bu akut dönemde; soğuk tatbiki, geçici istirahatlar, lokal enjeksiyon yapılması gerekir.  Daha sonraki dönemde ise fizik tedavi ve egzersizler kalan sorunu çözebilecektir. 
Kronikleşmiş olgularda bu kese kalınlaşmış, sertleşmiş ve devamlı olarak sıkışıklık nedeni olmaya başlamışsa cerrahi tedavi kaçınılmazdır. Bu durumlarda kese olduğu gibi yerinden çıkartılır.Diğer Sayfalar

   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © omuzum.com Tasarım : bayburt.net