Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy

Günlük Yaşam

28 Ekim 2011 - 02:45

Omuz ağrılı hastaların bir çoğu günlük yaşamda ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bunlar ile ilgili bilgilendirmelerin yapılması hastaların mevcut sorunla baş edebilmelerini kolaylaştırabilir.

Omuz sorunları o denli ilerler ki bazı kişiler mesleklerini sürdüremez hale gelebilir. Örneğin şoförlük yapanların  trafikte karşılaşacakları sorunlar nedeniyle tedaviler ve egzersizlere dört elle sarılmaları şarttır. Araç kullanırken pencere açmamaları ve klima kullanmaları konusunda uyarılmalıdırlar.
Ev kadınlarının çamaşır asmalarında karşılaşacakları sorunlardan dolayı dışarıda yüksek iplere ağır çamaşırları asmaktan vazgeçmeleri gerekir. Omuz ağrılı hastaların tıpkı boyun sorunu olan kişilerde olduğu gibi bu durumun çocukluktan bu yana yanlış duruş ve oturma pozisyonlarından kaynaklanabilir.
     Bu nedenle daha çocukluk çağında iken eğitici çalışmaların yapılması gerekir. Sırada oturan ve yazı yazan çocukların doğru oturma şekilleri öğretmenleri tarafından gösterilmeli ve olabilecek hatalı duruşlarda bıkmadan çocuklar uyarılmalı ve düzeltilmelidir. Yine ağır okul çantalarını daima aynı kolla taşıyan ve bu nedenle tek taraflı omuz çöküklüğü sorunu yaşayan çocuklar ileriki yıllarda omuz hastası olmaya adaydırlar.
     Beden eğitimi derslerinde oyun havasında bu çalışmalar yapılması konunun daha iyi öğrenilmesini sağlayacaktır. Omuz ağrılarında istenmeyen hareketleri kısıtlayan fakat buna karşılık bazı hareketleri yapmaya izin veren özel omuz bandajları kullanılabilir. Hatta nadiren akut omuz ağrılarında tıpkı kırık varmış gibi askıya alınabilir.


   
Diğer Sitelerimiz
www.fibromiyalji.orgwww.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © omuzum.com Tasarım : bayburt.net